Понеділок - П'ятниця 
 9.00 - 18.00
Субота - 9.00 - 17.00

Неділя - вихідний

Шаблоны для Joomla 3 здесь

Сумська обласна рада

Управління охорони здоров’я

Сумської обласної державної адміністрації

Обласний комунальний заклад

Сумська обласна наукова медична бібліотека

Реферативний огляд за матеріалами

професійних періодичних видань

Шановні колеги!

Про проблеми, з якими стикаються бібліотеки, можна писати безкінечно. Але книгозбірні шукають інші сенси власного буття та віддають перевагу новим формам роботи.

Пропонуємо до вашої уваги статті з професійного журналу «Бібліотечнапланета» про нові способи життя бібліотек в умовах сучасного середовища, про приклади успішного виживання і розвитку бібліотек, про нові можливості.

Цікаво і дуже багато роблять колеги в Україні і за кордоном. Давайте знайомитися, вибирати, впроваджувати і добиватися успіхів.

 1. Брати Капранови. Районна бібліотека – школа виживання // Бібліотечна планета. – 2017. - № 3. – С. 6 - 8.

Матеріал присвячено збереженню і розвитку бібліотек. Традиційні способи залучення читачів до бібліотек сьогодні, на жаль, втрачають ефективність, хоч і використовуються. Автори сформулювали декілька тез про нові способи життя бібліотек.

«Захистити бібліотеку можуть лише читачі». Отже:

 1. Бібліотека – соціальний центр.
 2. Бібліотека – навчальний центр.
 3. Бібліотека – культурний центр.
 4. Влада і бібліотека.
 5. Бібліо-няня.
 6. Шерінг-бізнес.

Зрозуміло, що цим переліком не вичерпуються способи виживання і розвитку бібліотек. Багато хто з читачів має свої власні секрети, і це чудово. Головне – ділитися ними, щоб користь мала вся бібліотечна система, адже ми можемо вижити тільки разом.

Всі наведені приклади потребують великої роботи бібліотекарів. Але якщо сьогодні сидіти склавши руки, - завтра ми залишимося без бібліотек, без зарплатні, без читачів.

 1. Десять переваг читання: чому корисно читати книги щодня // Бібліотечна планета. – 2016. - № 4. – С. 34.

Читання для розуму – те саме, що й фізичні вправи для тіла. До вашої уваги – інформація про користь щоденного читання для інтелектуального та духовного збагачення.

 1. Розумова стимуляція. Читання –це постійна стимуляція мозку. Так само, як і будь-якому м’язу людського тіла, мозку, аби залишатися здоровим, необхідне тренування.
 2. Зниження стресу. Неважливо, якого стресу ви зазнаєте на роботі, вдома або деінде, адже як тільки ви берете до рук книгу і занурюєтеся в історію, він одразу зникає, напруження зменшується, тіло розслабляється.
 3. Знання. Хоч би що ви читали, ви все одно здобуваєте нові знання.
 4. Розширення словникового запасу.Якщо ви багато читаєте, зростає ваш словниковий запас. А це, в свою чергу, сприяє більшій упевненості в собі та кар’єрним можливостям.
 5. Поліпшення пам’яті. Читаючи книгу, ви запам’ятовуєте неймовірну кількість усіляких деталей. Ця інформація нашаровується на наявну і формує нові зв’язки, завдяки чому запам’ятовується ще краще.
 6. Розвиток аналітичних здібностей. Коли ми читаємо детектив і розгадуємо головну таємницю ще до закінчення книги, коли оцінюємо книжку в цілому: сюжет, персонажі, коли обговорюємо її з іншими, обгрунтовуючи свою думку, ми застосовуємо і розвиваємо аналітичні здібності.
 7. Посилення концентрації. У сучасному безмежному інтернет-просторі з величезними обсягами інформації увага скоріше розсіюється, ніж фокусується. Це підвищує рівень стресу і знижує продуктивність. Коли ж ми читаємо книгу, то вся наша увага зосереджується на історії, все зовнішнє відходить на другий план. Спробуйте почитати 15-20 хвилин перед роботою, і ви здивуєтесь рівню своєї концентрації.
 8. Поліпшення письмових навичок. Добре написаний чужий текст впливає і на ваш власний, що, врешті-решт, формує стиль, смак і стає звичкою. Письменники вчать писати кожного з нас.
 9. Заспокоєння. Коли ви берете до рук книжку, ви заспокоюєтеся і розслабляєтеся. Під час читання деяких текстів навіть може знижуватися артеріальний тиск.
 10. Розвага. Книги вдома, книги в Мережі, книги в бібліотеці. Різноманітність сюжетів, жанрів, форматів. З книгами джерело розваг не закінчується ніколи. І воно завжди доступне.
 11. Ковальчук С. Професійний розвиток бібліотекарів як один із чинників успішного реформування галузі // Бібліотечна планета. – 2017 - № 3. – С. 20 - 23.

Сьогодні ми всі спостерігаємо, наскільки відчутно змінилося та продовжує змінюватися середовище, в якому живемо та працюємо. Деякі експерти називають наслідки таких змін «ефектом цунамі», зазначаючи, що «за ними не встигають інституції, ринок праці, навіть законодавство, вони не залишають часу на адаптацію. Хто відстав, замешкався – пасе задніх».

Звичайно, діяльність у новому контексті – це нові виклики. Але разом з ними існують і нові можливості. Їх потрібно відслідковувати та використовувати. Велике значення має професійний розвиток працівників. Реалії сьогодення вимагають від них щоденного самовдосконалення. Професія бібліотекаря вигідно відрізняється тим, що кожного робочого дня працівник бібліотеки завдяки доступу до інформаційних ресурсів має можливість дізнаватися щось нове та навчатися.

Актуальними якостями для сучасного бібліотекаря є:

- любов до своєї справи;

- професіоналізм;.

- відкритість до інновацій;

- ініціативність;

Важливими є також уміння аналізувати власну роботу, ставити собі правильні запитання, що спонукають до вирішення проблем, а не лише концентрують увагу на труднощах і перешкодах.

Фахівці рекомендують розвивати в собі проактивність: бути ініціативним; розвивати впевненість у своїх силах; навчитися визнавати і виправляти свої помилки та робити потрібні висновки; виконувати обіцянки; припинити засуджувати всіх навколо; бути прикладом, а не виступати з критикою.

Бажано, щоб працівники бібліотеки мали широке та системне уявлення як про свою установу, так і про сферу, в якій працюють. Це сприяє вдумливій, цілеспрямованій роботі, координації дій, пошуку шляхів покращення виконання завдань і процесів. Фахівець має бути добре обізнаний з можливими новаціями на своїй ділянці роботи. Щоб бути в курсі ключових подій, доцільно створити (та періодично оновлювати) власну добірку корисних і надійних інтернет-ресурсів, до яких варто регулярно звертатися, а також переглядати нові публікації відповідної тематики у фахових періодичних виданнях і т.п. Важливою є загальна поінформованість фахівця щодо державної політики в бібліотечній галузі. Стаття корисна для бажаючих підвищувати професійну обізнаність, дає відповідь на питання «Що саме вивчати» та «де шукати актуальну інформацію».

 1. Козицька Т. «Гарячі» послуги сучасної бібліотеки // Бібліотечна планета. – 2016 - № 4. – С. 16 - 20.

Книгозбірні Хмельницької області започатковують нові проекти для спілкування, подолання бар’єрів і стереотипів. Це міський літературний фестиваль «Слово єднає», проект «Моя нова поліція» - інформаційна підтримка патрульної поліції м. Хмельницького, та інші.

Успішним та цікавим за своїми результатами виявився проект «Жива бібліотека». Цей формат бібліотекарі вирішили реалізувати для знайомства та спілкування своїх користувачів з неординарними особистостями, налагоджуючи суспільний діалог, долаючи стереотипи та упередженість один до одного.

Хто бере участь у «Живій бібліотеці»? Насамперед «жива книга» - людина, яка через своє етнічне походження, релігійні погляди, професію, стан здоров’я, сексуальну або соціальну приналежність є ізольованою. Ця людина готова відкрити свій статус та досвід у розмові, в обговоренні та дискусії зі спірних питань з читачем. Наприклад, «живими книгами» можуть бути: ВІЛ-позитивна людина, шукач притулку, біженець, колишній споживач наркотиків, представник етнічних та національних меншин, священик, безробітний, людина, яка має досвід роботи за кордоном, та ін. Читач – це будь-який відвідувач «Живої бібліотеки», котрий зацікавлений дізнатися більше про конкретну групу людей, що її репрезентує «жива книга», або прагне поставити «заборонені запитання» цій «книзі» в необразливій формі у сприятливій, дружній атмосфері. Бібліотекар сприяє спілкуванню книги та читача.

Для того, щоб читач міг зорієнтуватися у виборі «живої книги», для кожної з них складається анотація та підбирається назва. Із читачами зустрічалися байкер, патрульні поліцейські, письменниця-волонтер, відомий телеведучий, спортсмен, переселенка з Донецька, жінка-військова, мандрівник-краєзнавець, учасники АТО та ін.

Під час «читань» часто порушуються несподівані теми, що переростають із діалогу в активне обговорення в аудиторії. Епіграфом до зустрічей у бібліотеці стала фраза з роману М. Іванцової «Живі книги»: «Цікавих історій на світі набагато більше, ніж уже написаних книг».

 1. Лобзова В. Обласна патріотична акція «Герої ХХІ століття»: шануємо живих, пам’ятаємо про полеглих // Бібліотечна планета. – 2017. - № 2. – С. 24 – 25.

Суворі випробування останніх років змусили багатьох українців по-новому поглянути на історію держави, усвідомити власне ставлення до рідної країни. Найменше, що ми можемо зробити – виявити вдячність і повагу живим героям, берегти і шанувати пам'ять про полеглих. Саме завдяки такому бажанню – спільними зусиллями зібрати по крихті інформацію про загиблих воїнів, доповнити сухі рядки живими емоціями, почуттями, спогадами – виникла ідея проведення обласної патріотичної акції «Герої ХХІ століття» у Херсонській обласній бібліотеці. У ході акції відбулося понад 500 масових заходів, а саме: вечори-портрети, зустрічі з учасниками АТО, вечори-вшанування, уроки мужності, вечори пам’яті, благодійні акції на підтримку воїнів тощо.

Загалом до обласного оргкомітету надійшло близько 100 творчих робіт, серед яких сучасні легенди, нариси, есе, вірші, слайдові презентації, відеоролики. Роботи було присвячено героям сьогодення – воїнам і волонтерам.

Результатом акції стала значна активізація діяльності бібліотек, спрямованої на патріотичне виховання молодих людей; вшанування пам’яті загиблих героїв; привернення уваги громади до проблем і потреб воїнів, що були в зоні АТО.

Акція продемонструвала, що жителі Херсонської області з особливою шаною і вдячністю ставляться до воїнів, які мужньо протистоять російській агресії. Також ця акція засвідчила, що на Херсонщині зростає молоде покоління українських патріотів. Вони – майбутнє України, запорука її незалежності.

 1. Провести ніч із книжкою: в Японії набувають популярності хостели-бібліотеки // Бібліотечна планета. – 2017. - № 3. – С. 41 – 42.

Можливо, вам буде цікаво дізнатись, що в Японії є хостели, в яких замість кімнат і ліжок здаються відсіки на книжкових полицях, де можна провести ніч або кілька годин, читаючи книжки різноманітної тематики.

Японія - країна з дуже давніми й непорушними традиціями, котрих її жителі неухильно дотримуються й досі. Так, залишилися традиційними національний костюм, літературна японська мова, церемонія чаювання, величезна кількість оригінальних звичаїв. І все це органічно співіснує з найновішими нанотехнологіями, сучасним ритмом життя.

Однією з особливостей японців є надзвичайна винахідливість, навіть стосовно вже звичних речей. Одним з яскравих підтверджень цього є створення у 2016 році в трьох містах –Токіо, Кіото, Фукуока - таких оригінальних хостелів.

 1. Шлепакова Т. Місце бібліотек у сучасному світі // Бібліотечна планета. – 2017 - № 2. – С. 14 - 16.

В умовах сучасного інформаційного середовища бібліотеки віддають перевагу новим формам роботи та шукають інші сенси власного буття. Звісно, основним скарбом бібліотек були і залишаються книги, але доступ до інновацій - це додаткове джерело позитивного впливу бібліотек на суспільство.

Сучасні бібліотеки України намагаються відповідати запитам своїх користувачів. Вони надають їм найрізноманітніші послуги для задоволення інформаційних потреб, забезпечення можливості вчитися впродовж усього життя, розвитку творчих здібностей, набуття соціального досвіду, навичок комунікативної взаємодії, соціальної адаптації та реабілітації тощо.

Бібліотекарі навчають своїх відвідувачів працювати з комп’ютерною технікою, різноманітними програмами. Курси з комп’ютерної грамотності організовують сьогодні у багатьох книгозбірнях, і вони популярні серед різних верств населення. У бібліотеці можна навчитися користуватися онлайновими послугами органів влади, спілкуватися з друзями та рідними з віддалених куточків світу за допомогою програми Skype, здійснювати покупки через Інтернет та багато іншого.

Бібліотечні фахівці є не просто зберігачами інформаційних ресурсів, а й творцями креативних просторів. Очевидно, що функції бібліотекаря сьогодні набагато ширші за традиційні. Об’єднувати, формувати, допомагати - це також про бібліотеку.

У світі дуже популярним є термін «третє місце» (після «першого місця»– дому та «другого» - роботи). Це територія творчих людей, креативних ідей, де можна влаштувати якийсь захід, зайнятися творчістю, попрацювати, провести презентацію чи ділову зустріч, прослухати цікаву лекцію, обмінятися книжками, дізнатися більше про нові інформаційні технології. Виступати в такій ролі цілком спроможні і бібліотеки. Вони мають великий потенціал і здатні бути тим третім місцем, куди людина поспішатиме після роботи, аби зустрітися з однодумцями, де їй буде цікаво і комфортно.

Матеріал підготувала                     провідний методист Черткова О.Д.